مقاله تخصصی

راهنمای خرید فلزیاب – حقایقی که فروشندگان فلزیاب به شما نمی گویند

راهنمای خرید فلزیاب – حقایقی که فروشندگان فلزیاب به شما نمی گویند

در این مقاله کوتاه به بیان حقایقی می پردازیم که فروشندگان فلزیاب به شما نمی گویند. در حقیقت شما می توانید  از این مطلب به عنواه یک راهنمای خرید فلزیاب استفاده نمایید.

انواع فلزیاب

دستگاه های فلزیاب بر چهار گونه اند:

1- فلزیاب های TR

این نوع فلزیاب ها کاربردی در گنج یابی ندارند.

2- فلزیاب های ماهواره ای و لیزری

این فلزیاب ها برای گنج یابی نیستند و متأسفانه برخی فروشندگان، دستگاه های شناسایی نشتی ولتاژ را که برای تست نشتی ولتاژ تابلو های برق به کار می رود، به عنوان فلزیاب و گنج یاب لیزری به خریداران می فروشند!!

3-فلزیاب های پالسی

این گونه فلزیاب ها پرطرفدار ترین نوع فلزیاب می باشند؛ که اکثر دستگاه های موجود از این تکنولوژی بهره می برند. این سری دستگاه ها با هر مارک و مدلی که باشند دارای چند ویژه گی مهم هستند که متأسفانه برخی فروشندگان در مورد آنها دروغ های بسیاری می گویند.

راهنمای خرید فلزیاب

 

اما حقیقت چیز دیگری است که برخی از آنها در ادامه عنوان می گردد:

الف) فلزیاب های پالسی از هر نوع، مارک و مدلی که باشند نمی توانند بیش از 3.8 متر یا به عبارتی 380 سانتی متر قدرت کاوش واقعی داشته باشند.

ب) فلزیاب های پالسی از هر نوع، مارک و مدلی که باشند به هیچ وجه نمی توانند تفکیک 100 درصدی داشته باشند.

ج) فلزیاب های پالسی از هر نوع، مارک و مدلی که باشند نمی توانند تصویری باشند؛ و تصویر بار را نمایش دهند!!

متاسفانه برخی افراد و کمپانی ها با طراحی و ساخت فلزیاب هایی که دارای ال سی دی بزرگ هستند و نمایش چند تصویر دروغین بر روی نمایشگر آنها ادعا می کنند که فلزیاب تصویری است؛ که باید عرض شود این دستگاه ها هیچ گونه کارایی ندارند؛ و جالب است بدانید، اکثر خریدارانی که می گویند کلاه سرشان رفته از همین مدل دستگاه های تصویری و یا تفکیک دار را خریده اند!!.

د) فلزیاب های پالسی از هر نوع، مارک و مدلی که باشند نمی توانند عمق بار را مشخص کنند.

4- فلزیاب های VLF

این فلزیاب ها همان فلزیاب های اساسا دیجیتالی هستند؛ که کاربرد اصلی و اساسی آنها گشت و گذار و جستجو در کنار ساحل دریا، به منظور یافتن طلاهای باقی مانده و به جا مانده افراد در طول روز است؛ اما در کشور ایران به اشتباه از این دستگاه ها برای کاوش در مناطق دیگر مانند بیایان ها و غیره نیز استفاده می شود که این موضوع به دلیل عدم آگاهی خریداران است.

این دستگاه ها دارای یک مزیت بزرگ و یک عیب بسیار بزرگتر هستند که در ادامه به شرح پرداخته می شود:

عیب فلزیاب های VLF (دیجیتالی)

هیچ مدل و هیچ مارکی از فلزیاب های VLF ، ساخت هر کمپانی ای هم که باشند، توانایی و قدرت کاوش بیش از 110 سانتی متر یعنی 1.1 متر را ندارند!!

این ایراد بزرگ استفاده از این نوع دستگاه ها را غیر ممکن می سازد و عملاً این دستگاه ها (فلزیاب های دیجیتالی) را بدون کارایی می نماید؛ اما باز متأسفانه این نوع دستگاه ها در کشور ما توسط برخی فروشندگان با استفاده از سادگی و عدم اطلاع خریداران با عنوان قدرت کاوش بیش از 5 متر به آنها فروخته می شود!!.

مزیت فلزیاب های VLF (دیجیتالی)

این نوع فلزیاب ها می توانند دارای تفکیک 100 درصدی باشند؛ و برای هر نوع فلز علاوه بر آنکه برای آن فلز بوق خاصی را به صدا در می آورند، روی نمایشگر هم نوع آن فلز را مشخص کنند.

راهنمای خرید فلزیاب

اگر زمانی قصد خرید یک دستگاه فلزیاب داشتید، فلزیابی با ویژگی های زیر را انتخاب نمایید:

 1. پالسی باشد.
 2. دیجیتالی نباشد.
 3. به گفته فروشنده تفکیک دار نباشد! (همان طور که گفته شد این نوع سیستم ها نمی توانند تفکیک داشته باشند).
 4. به گفته فروشنده تصویری نباشد! (همانطور که گفته شد این نوع سیستم ها نمی توانند تصویری باشند و اگر هم ال سی دی داشته باشند و تصویری نشان دهند، فقط به صورت نمایشی و رندوم و تنها درجهت کلاه برداری می باشد)
 5. حتماً اتو بالانس داشته باشد!
 6. حداقل 2 عدد کوئل یا لوپ داشته باشد.

سخن آخر

علاوه بر نکاتی که در راهنمای خرید فلزیاب گفته شد، حتماً در هنگام خرید این نکته را نیز مد نظر قراردهید که:

وقتی فلزیاب های بسیار معتبری مانند lorenz و zond و ebingerGMBH که قیمت دستگاه های آنان بیش از 40 میلیون تومان است دارای تفکیک نبوده و حتی تصویری هم نیستند، پس چطور دستگاه های ساخت دست برخی فروشندگان داخلی و یا دستگاه های ساخت کمپانی های دیگر می تواند تفکیک داشته باشد و یا تصویری باشد؟

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “راهنمای خرید فلزیاب – حقایقی که فروشندگان فلزیاب به شما نمی گویند

 1. سعید گفت:

  ممنون خیلی مفید بود

 2. نادر گفت:

  خیلی مفید و عالی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *