آموزش تعمیر

محافظت از لوازم خانگی برقی – نکات مهمی که باید در مورد نگهداری از وسایل برقی بدانید

محافظت از لوازم خانگی

محافظت از لوازم خانگی برقی

محافظت از لوازم خانگی برقی – نکات مهمی که باید در مورد نگهداری از وسایل برقی بدانید

این روزها در هر خانه ای تعداد زیادی لوازم برقی دیده می شود؛ از ماشین لباسشویی و جاروبرقی گرفته تا آبمیوه گیری و چای ساز و سماور . بعضی از خانواده ها چندان از این لوازم استفاده نمی كنند و گروهی دیگر ترجیح می دهند تمام لوازم خانگی برقی را تهیه كنند؛ اما در هر صورت تعداد این لوازم مهم نیست و آنچه باید در نظر داشته باشید، شیوه صحیح استفاده و محافظت از لوازم خانگی برقی است.

این لوازم باید مدتی برای اعضای خانواده كار كنند، بنابراین مهم است كه هم به فكر سالم ماندن آنها باشیم و هم با استفاده نادرست موجب بروز دردسر و خطر برای خودمان و دیگران نشویم.

در هر صورت باید درباره شیوه صحیح استفاده و محافظت از لوازم خانگی برقی نكاتی را در نظر داشته باشید.

یكی از مهم‌ترین این موارد این است كه بدانید هیچ وقت نباید قسمت موتور و بدنه لوازم برقی را با آب بشویید. این كار بسیار خطرناك است و حتی ممكن است موجب برق گرفتگی فرد شود!

در مورد لوازمی مانند آبمیوه گیری كه قطعات مختلفی دارد نیز دقت داشته باشید هنگام باز و بسته كردن، تمام قطعات را مرتب سرجای خود بگذارید و از درست قرار گرفتن آنها مطمئن شوید.

علاوه بر نكات كلی و مشترك، درباره هر یك از لوازم برقی نیز باید اصولی را رعایت كنید که در ادامه به بعضی از مهمترین و پرکاربرد ترین آنها خواهیم پرداخت.

یخچال و فریزر

یخچال و فریزر را حتما در جایی خشك قرار دهید و فراموش نكنید این وسایل را باید همیشه تمیز نگهدارید؛ ولی هرگز و در هیچ شرایطی قسمت پشت و موتور آنها را با آب نشویید! به جای این كار باید این قسمت‌ها را به كمك یك دستمال خشك یا جاروبرقی تمیز كنید. همچنین می توانید كشوها و طبقه‌های یخچال و فریزر را با آب و مواد شوینده تمیز كنید و بعد از اینكه كاملا خشك شد، سرجایش بگذارید؛ اما فراموش نكنید هنگامی كه این وسایل مرطوب هستند هرگز آنها را به برق متصل نكنید.

ماشین لباسشویی

لباسشویی را باید در جایی قرار دهید كه قسمت موتور و پشت آن با آب تماس نداشته باشد. در ضمن، حواستان باشد لباسشویی را در جایی كه تراز است بگذارید تا از تكانهای شدید ماشین هنگام كار كردن جلوگیری شود.

هنگام نظافت ماشین لباسشویی، خالی كردن فیلتر و همچنین زمانی كه لباسها را از داخل آن خارج می كنید نیز یادتان باشد لباسشویی را از برق بكشید.

اجاق گاز و مایكروویو

بعضی از اجاق گازها برقی هستند، ولی اجاق هایی كه با گاز كار می كنند نیز برای استفاده از فندك به برق نیاز دارند. بنابراین موقع نظافت آنها هم دقت كنید آب روی اجاق گاز نریزید. به جای این كار می توانید با مقداری جوش شیرین و آب اجاق گاز را تمیز كنید یا از شوینده های مخصوص این كار كمك بگیرید.

برای تمیز كردن چربی های داخل مایكروویو نیز آب یك لیمو ترش درشت و تازه را در ظرفی پر از آب بریزید و بگذارید به مدت 10 دقیقه داخل مایكروویو بجوشد. بخار لیموترش باعث تبخیر لكه‌های چربی و در نتیجه تمیز شدن مایكروویو می شود و پس از آن نیز باید با یك پارچه خشك و تمیز، مایكروویو را تمیز كنید. همچنین می توانید یك دستمال را به آب لیمو ترش تازه یا الكل آغشته كنید و داخل مایكروویو را با آن تمیز نمایید. ولی هرگز از اسكاچ و سیم ظرفشویی برای تمیز كردن مایكروویو استفاده نكنید.

آبمیوه گیری و چرخ گوشت

برای استفاده بهتر و نگهداری این وسایل نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • این وسایل را دور از دسترس كودكان قرار دهید و هیچ وقت تصور نكنید فرزند شما بزرگ شده و متوجه خطر می شود.
 • برای این كه این وسایل به خوبی كار كنند و عمر بیشتری داشته باشند، به مدت طولانی از آنها استفاده نكنید.
 • سعی كنید تكه های گوشتی را كه داخل چرخ گوشت می ریزید كوچكتر خرد كنید و هرگز گوشت را با فشار و به زور داخل محفظه نریزید.
 • فراموش نكنید نباید سبزی هایی را كه آب زیادی دارد با استفاده از چرخ گوشت چرخ كنید؛ چون ممكن است آب سبزی داخل موتور شده و در نتیجه دستگاه را خراب كند.
 • میوه‌های درشت را هم نباید داخل آبمیوه گیری بریزید و اگر این دستگاه محفظه ای برای تفاله‌ها دارد پس از گرفتن دو لیوان آبمیوه ، محفظه را خالی و دوباره كارتان را شروع كنید.
 • برای نظافت آبمیوه گیری از آب ولرم استفاده كنید زیرا میوه‌ چرب نیست و برای نظافت نیازی به آب داغ ندارید.

پلوپز و آرام پز

بعد از این كه كار با این دستگاه ها تمام می شود، باید دیگ آن را با آب و مواد شوینده بشویید، ولی قسمت برقی دستگاه را فقط با دستمالی نمدار تمیز كنید؛ همچنین برای برق انداختن آنها می توانید از مقداری سركه كمك بگیرید.

سماور برقی و چای ساز

اگر داخل سماور یا چای ساز جرم گرفته است می توانید جرم دستگاه را با سركه تمیز كنید؛ برای این كار باید به مقدار مساوی آب و سركه داخل محفظه آب دستگاه بریزید و بگذارید بجوشد تا كم كم جرم دستگاه از بین برود.

یادتان باشد اگر لوازم برقی خراب شده و بخوبی گذشته كار نمی‌كند، هرگز خودتان دستگاه ها را تعمیر نكنید و این كار را به افراد متخصص بسپارید. همچنین برای اینكه عمر وسایل برقی شما بیشتر شود و مصرف برق هم كاهش یابد، هنگام شب و در زمان اوج مصرف برق تا جایی كه امكان دارد از وسایل برقی مخصوصا وسایلی كه برق بیشتری مصرف می كنند استفاده نكنید. علاوه بر این استفاده از ترانس را بخصوص برای لوازمی مانند یخچال و فریزر كه همیشه به برق متصل است فراموش نكنید.

محافظت از لوازم خانگی برقی امر مهم و حساسی است؛ به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم مهمترین نکات را در مورد استفاده و محافظت از لوازم خانگی برقی بیان کنیم. با امید به اینکه مورد استفاده شما سروران گرامی قرار بگیرد.

موفق و پیروز باشید…

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “محافظت از لوازم خانگی برقی – نکات مهمی که باید در مورد نگهداری از وسایل برقی بدانید

 1. زهرا گفت:

  لوازم خانگی همگی یک بار مصرف شدن!!!!!!!!!!!!
  تشکر از مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید