آموزش تعمیر

محافظت از لوازم خانگی برقی – نکات مهمی که باید در مورد نگهداری از وسایل برقی بدانید

محافظت از لوازم خانگی

محافظت از لوازم خانگی برقی

محافظت از لوازم خانگی برقی – نکات مهمی که باید در مورد نگهداری از وسایل برقی بدانید

این روزها در هر خانه ای تعداد زیادی لوازم برقی دیده می شود؛ از ماشین لباسشویی و جاروبرقی گرفته تا آبمیوه گیری و چای ساز و سماور . بعضی از خانواده ها چندان از این لوازم استفاده نمی کنند و گروهی دیگر ترجیح می دهند تمام لوازم خانگی برقی را تهیه کنند؛ اما در هر صورت تعداد این لوازم مهم نیست و آنچه باید در نظر داشته باشید، شیوه صحیح استفاده و محافظت از لوازم خانگی برقی است.

این لوازم باید مدتی برای اعضای خانواده کار کنند، بنابراین مهم است که هم به فکر سالم ماندن آنها باشیم و هم با استفاده نادرست موجب بروز دردسر و خطر برای خودمان و دیگران نشویم.

در هر صورت باید درباره شیوه صحیح استفاده و محافظت از لوازم خانگی برقی نکاتی را در نظر داشته باشید.

یکی از مهم‌ترین این موارد این است که بدانید هیچ وقت نباید قسمت موتور و بدنه لوازم برقی را با آب بشویید. این کار بسیار خطرناک است و حتی ممکن است موجب برق گرفتگی فرد شود!

در مورد لوازمی مانند آبمیوه گیری که قطعات مختلفی دارد نیز دقت داشته باشید هنگام باز و بسته کردن، تمام قطعات را مرتب سرجای خود بگذارید و از درست قرار گرفتن آنها مطمئن شوید.

علاوه بر نکات کلی و مشترک، درباره هر یک از لوازم برقی نیز باید اصولی را رعایت کنید که در ادامه به بعضی از مهمترین و پرکاربرد ترین آنها خواهیم پرداخت.

یخچال و فریزر

یخچال و فریزر را حتما در جایی خشک قرار دهید و فراموش نکنید این وسایل را باید همیشه تمیز نگهدارید؛ ولی هرگز و در هیچ شرایطی قسمت پشت و موتور آنها را با آب نشویید! به جای این کار باید این قسمت‌ها را به کمک یک دستمال خشک یا جاروبرقی تمیز کنید. همچنین می توانید کشوها و طبقه‌های یخچال و فریزر را با آب و مواد شوینده تمیز کنید و بعد از اینکه کاملا خشک شد، سرجایش بگذارید؛ اما فراموش نکنید هنگامی که این وسایل مرطوب هستند هرگز آنها را به برق متصل نکنید.

ماشین لباسشویی

لباسشویی را باید در جایی قرار دهید که قسمت موتور و پشت آن با آب تماس نداشته باشد. در ضمن، حواستان باشد لباسشویی را در جایی که تراز است بگذارید تا از تکانهای شدید ماشین هنگام کار کردن جلوگیری شود.

هنگام نظافت ماشین لباسشویی، خالی کردن فیلتر و همچنین زمانی که لباسها را از داخل آن خارج می کنید نیز یادتان باشد لباسشویی را از برق بکشید.

اجاق گاز و مایکروویو

بعضی از اجاق گازها برقی هستند، ولی اجاق هایی که با گاز کار می کنند نیز برای استفاده از فندک به برق نیاز دارند. بنابراین موقع نظافت آنها هم دقت کنید آب روی اجاق گاز نریزید. به جای این کار می توانید با مقداری جوش شیرین و آب اجاق گاز را تمیز کنید یا از شوینده های مخصوص این کار کمک بگیرید.

برای تمیز کردن چربی های داخل مایکروویو نیز آب یک لیمو ترش درشت و تازه را در ظرفی پر از آب بریزید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه داخل مایکروویو بجوشد. بخار لیموترش باعث تبخیر لکه‌های چربی و در نتیجه تمیز شدن مایکروویو می شود و پس از آن نیز باید با یک پارچه خشک و تمیز، مایکروویو را تمیز کنید. همچنین می توانید یک دستمال را به آب لیمو ترش تازه یا الکل آغشته کنید و داخل مایکروویو را با آن تمیز نمایید. ولی هرگز از اسکاچ و سیم ظرفشویی برای تمیز کردن مایکروویو استفاده نکنید.

آبمیوه گیری و چرخ گوشت

برای استفاده بهتر و نگهداری این وسایل نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • این وسایل را دور از دسترس کودکان قرار دهید و هیچ وقت تصور نکنید فرزند شما بزرگ شده و متوجه خطر می شود.
 • برای این که این وسایل به خوبی کار کنند و عمر بیشتری داشته باشند، به مدت طولانی از آنها استفاده نکنید.
 • سعی کنید تکه های گوشتی را که داخل چرخ گوشت می ریزید کوچکتر خرد کنید و هرگز گوشت را با فشار و به زور داخل محفظه نریزید.
 • فراموش نکنید نباید سبزی هایی را که آب زیادی دارد با استفاده از چرخ گوشت چرخ کنید؛ چون ممکن است آب سبزی داخل موتور شده و در نتیجه دستگاه را خراب کند.
 • میوه‌های درشت را هم نباید داخل آبمیوه گیری بریزید و اگر این دستگاه محفظه ای برای تفاله‌ها دارد پس از گرفتن دو لیوان آبمیوه ، محفظه را خالی و دوباره کارتان را شروع کنید.
 • برای نظافت آبمیوه گیری از آب ولرم استفاده کنید زیرا میوه‌ چرب نیست و برای نظافت نیازی به آب داغ ندارید.

پلوپز و آرام پز

بعد از این که کار با این دستگاه ها تمام می شود، باید دیگ آن را با آب و مواد شوینده بشویید، ولی قسمت برقی دستگاه را فقط با دستمالی نمدار تمیز کنید؛ همچنین برای برق انداختن آنها می توانید از مقداری سرکه کمک بگیرید.

سماور برقی و چای ساز

اگر داخل سماور یا چای ساز جرم گرفته است می توانید جرم دستگاه را با سرکه تمیز کنید؛ برای این کار باید به مقدار مساوی آب و سرکه داخل محفظه آب دستگاه بریزید و بگذارید بجوشد تا کم کم جرم دستگاه از بین برود.

یادتان باشد اگر لوازم برقی خراب شده و بخوبی گذشته کار نمی‌کند، هرگز خودتان دستگاه ها را تعمیر نکنید و این کار را به افراد متخصص بسپارید. همچنین برای اینکه عمر وسایل برقی شما بیشتر شود و مصرف برق هم کاهش یابد، هنگام شب و در زمان اوج مصرف برق تا جایی که امکان دارد از وسایل برقی مخصوصا وسایلی که برق بیشتری مصرف می کنند استفاده نکنید. علاوه بر این استفاده از ترانس را بخصوص برای لوازمی مانند یخچال و فریزر که همیشه به برق متصل است فراموش نکنید.

محافظت از لوازم خانگی برقی امر مهم و حساسی است؛ به همین دلیل در این مقاله سعی کردیم مهمترین نکات را در مورد استفاده و محافظت از لوازم خانگی برقی بیان کنیم. با امید به اینکه مورد استفاده شما سروران گرامی قرار بگیرد.

موفق و پیروز باشید…

نوشته های مشابه

1 دیدگاه در “محافظت از لوازم خانگی برقی – نکات مهمی که باید در مورد نگهداری از وسایل برقی بدانید

 1. زهرا گفت:

  لوازم خانگی همگی یک بار مصرف شدن!!!!!!!!!!!!
  تشکر از مطالبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *