مقاله تخصصی

انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

دور و بر خود را که نگاه کنید دستگاههای برقی زیادی از جمله: تلویزیون ، ضبط صوت ، کامپیوتر ، یخچال ، کولر و غیره را می بینید که کمابیش در معرض خطرات ناشی از نوسانات برق شهر قرار دارند؛ و بالطبع استفاده از محافظ برق برای سلامت این دستگاه ها ضروری به نظر می رسد. با توجه تفاوت ها و کاربردهای مختلف دستگاههای برقی لازم است که محافظ. مناسب آنها بکار گرفته شود. گاهی انتخاب غلط محافظ برق نه تنها وسیله را در برابر نوسانات جریان برق محافظت نمی کند بلکه ریسک آسیب به دستگاه را بیشتر خواهد کرد. بدین منظور در این پست راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن را برای شما کاربران عزیز آماده کرده ایم.

با ما همراه باشید…

چرا باید از چندراهی و محافظ برق استفاده کنیم ؟

در نظر بگیرید در محل استفاده از تلویزیون در خانه، برای استفاده از تجهیزاتی که در کنار تلویزیون استفاده می‌شوند نظیر بلندگو، پخش کننده DVD، گیرنده دیجیتال تلویزیونی، دستگاه‌های Media Streaming مجبور باشید برای استفاده یکی، دیگری را قطع کنید. یا اینکه یک شب که در خواب ناز به سر می برید به دلیل وقوع اتفاق پیش بینی نشده ای در شبکه برق شهری و تغییر شدید ولتاژ برق، تمامی تجهیزات الکترونیکی خانه دچار آسیب شوند؛ صبح که از خواب بلند می شوید، هیچ کدام از تجهیزات منزلتان نظیر تلویزیون، یخچال، مایکروفر، مودم ADSL و… قابل استفاده نیستند.

یک محافظ و چندراهی برق می‌تواند شما را از همه این کابوس‌ها رهایی بخشد.

راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق

قبل از هر چیز باید با تفاوت محافظ برق و چند راهی آشنا شوید. در حالی که در اغلب موارد اسم محافظ ولتاژ و چند راهی را در کنار هم می شنویم، اما این دو دستگاه های متفاوتی هستند.

چند راهی ابزاری است که چند پورت یا همان پریز را برای اتصال همزمان دستگاه های مختلف فراهم می کند؛ در حالی که محافظ برق وسیله ای برای محافظت از وسایل الکتریکی و الکترونیکی حساس در برابر اختلالات برق می باشد. بدین منظور حین خرید محافظ برق حتما به عبارت محافظ برق، محافظ ولتاژ یا معادل انگلیسی آن نظیر surge protection ، fused strip یا interrupter switchh روی بسته بندی و بدنه دستگاه توجه کنید.

همچنین جهت تهیه محافظ و چندراهی برق ملاحظات مختلفی را باید در نظر بگیرید. در صورتی که از این ملاحظات بی خبر باشید ممکن است امروز یک چندراهی تهیه کنید که پاسخگوی تمامی نیازهایتان نباشد. ملاحظاتی که در ادامه به آن اشاره می‌شود همه آن چیزی است که هنگام تهیه محافظ و چندراهی برق باید مد نظر قرار دهید.

کیت مدار محافظ برق

آموزش ساخت مدار محافظ برق ۳۰ آمپر با تنظیم زمان تأخیر

محصول دانلودی

فایلهای قابل دانلود پس از خرید محصول:

 • – شماتیک مدار و تشریح کارکرد مدار
 • – طرح مدار چاپی (PCB) در اندازه واقعی با راهنمای نصب قطعات
 • – راهنمای سیم کشی و تنظیم مدار
 • – لیست قطعات
 • – فایل PCB آلتیوم
۴ comments

فاکتورهای ضروری در زمان انتخاب و خرید محافظ برق مناسب

در هنگام انتخاب و خرید محافظ برق باید فاکتورهای زیر را در نظر داشته باشید:

این را هم بخوانید:
راهنمای خرید لامپ LED - نکات مهم پیش از خرید لامپ LED

توجه به پورت های محافظ

این تصور که تمام محافظ های برق تعداد مشخصی پورت مثلا ۴ یا ۶ پورت دارند کاملاً اشتباه است. برخی از محافظ های برق فقط ۱ پورت و برخی تا ۱۲ پورت برای اتصال دستگاه های مختلف دارند. بنابراین مطابق با نیاز خود محافظی با تعداد پورت مناسب خریداری کنید.

توجه به طول کابل محافظ جهت اتصال به پریز اصلی برق

باید توجه کنید که محل نصب محافظ تا پریز برق شهری چقدر فاصله دارد. چندراهی ها و محافظ های برق، با کابل هایی با طول های متفاوت تولید می‌شوند: ۱.۲ متری، ۲ متری و ۵ متری. پس قبل از انتخاب و خرید محافظ برق به این نکته مهم توجه نمایید.

توجه به شکل قرارگیری و فاصله پورت های خروجی

آداپتورهای مختلف اندازه های متفاوتی دارند؛ حتماً برای شما نیز زیاد اتفاق افتاده که نتوانسته اید از آداپتور لپ تاپ و مودم ADSL در کنار هم استفاده کنید.

در صورتی که تمامی دستگاه هایی که به محافظ برق متصل می‌کنید آداپتورهای نسبتا بزرگی دارند، باید از ابتدا به فاصله پورت های خروجی محافظ دقت کنید.

قابلیت اتصال کابل USB

راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

این روزها تجهیزاتی که از کابل های USB جهت شارژ شدن استفاده می کنند کم نیستند. موبایل ، تبلت ، پاوربانک ، ماشین ریش تراش یا اپی لیدی و دستگاههای از این قبیل جزو تجهیزاتی هستند که با استفاده از پورت USB شارژ می‌شوند.

در صورتی که چندراهی یا محافظ برقی انتخاب کنید که دارای پورت USB باشد، می توانید از شر حمل و نقل آداپتور موبایل یا تبلت تان خلاص شوید. از طرفی بسیاری از تجهیزات دارای پورت های استاندارد هستند. مثلاً این روزها تمامی تجهیزات اپل نظیر iPhone یا iPad با استفاده از کانکتور lightening شارژ می شوند. در این صورت شما با حمل یک کابل کوچک بین محل کار و منزل می توانید تجهیزات متعددی را شارژ کنید.

توجه به شکل پورت های خروجی محافظ برق

چندراهی های برق جهت استفاده در کشورهای مختلف طراحی و تولید می شوند. برخی قابلیت کارکرد در ایالات متحده و برخی دیگر قابلیت استفاده در اروپا را دارند. برخی از چندراهی ها نیز با طراحی خلاقانه و خاص، قابلیت کارکرد با انواع دو شاخه ها یا سه شاخه ها را دارند. در صورتی که که چندراهی مناسبی انتخاب کنید می‌توانید از شر مبدل‌ها رهایی یابید.

در شکل زیر برخی از استانداردها و کشور محل استفاده از آنها را مشاهده می‌کنید. همانطور که در تصویر می بینید نوع کانکتور کشور عزیز ما ایران مانند کانکتور کشورهای آلمان و فرانسه است.

این را هم بخوانید:
فیلم آموزش دوربین مداربسته - آموزش دوربینهای IP و Analog

راهنمای انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

امکان خاموش و روشن کردن خروجی های محافظ به صورت کلی یا جداگانه​

ممکن است محافظ ها و چندراهی ها کلید خاموش و روشن شدن نداشته باشند ، یا یک کلید برای قطع جریان تمامی خروجی ها به صورت همزمان و در حالتی مطلوب تر برای هر یک از خروجی ها کلید جداگانه ای جهت قطع جریان برق داشته باشند. با توجه به نیازتان باید از بین این سه دسته یکی را انتخاب کنید.

در هر صورت بهتر است محافظی انتخاب کنید که حداقل امکان خاموش و روشن کردن پورت های خروجی را به صورت کلی داشته باشد.

برخورداری از محافظ تلفن و آنتن تلویزیون

برخی از محافظ های برق دارای درگاه ورودی و خروجی برای سیم تلفن و آنتن تلویزیون نیز هستند.

شاید شما از این موضوع اطلاع نداشته باشید که سیم تلفن ورودی به منزل یا محل کار شما نیز می‌تواند دچار نوسانات ولتاژ برق باشد.

به عنوان مثال ولتاژ برقی که روی سیم تلفن وجود دارد از نوع DC و حدود ۴۸ تا ۵۲ ولت است . به دلیلی مانند وقوع رعدوبرق کابل تلفن ورودی به خانه شما نیز می‌تواند حامل ولتاژ بالاتر از حد استاندارد باشد. این موضوع می‌تواند باعث از بین رفتن دستگاه تلفن شود.

همچنین کابل آنتن تلویزیون یا ماهواره نیز می‌تواند به دلیلی نظیر برخورد صاعقه به آنتن حامل ولتاژ برق بیش از حد شود؛ در این صورت اگر شما از محافظ استفاده نکرده باشید، ممکن است بر اساس میزان ولتاژ به تلویزیون یا گیرنده دیجیتال صدمات جبران‌ناپذیری وارد شود.

این موضوع ممکن است از بین هر چند میلیون نفر برای یک نفر اتفاق بیفتد، اما شما می‌توانید هنگام انتخاب و خرید محافظ برق با پرداخت مابه‌التفاوت کمی خودتان را از زمره کسانی که ممکن است به این بلا دچار شوند حذف کنید.​

در نظر گرفتن توان مصرفی دستگاههای متصل به محافظ برق

قبل از انتخاب و خرید محافظ برق دستگاه هایی را که می خواهید بدان متصل کنید را یک بار مرور کنید. مسلماً برای اتصال تلویزیون، یخچال و سایر وسایل پرمصرف تر نسبت به لوستر یا لامپ های معمولی، به محافظ های قدرتمند تری احتیاج دارید. با این کار در هزینه ها هم صرفه جویی کرده اید.

کیت مدار محافظ برق

آموزش ساخت مدار محافظ برق ۳۰ آمپر با تنظیم زمان تأخیر

محصول دانلودی

فایلهای قابل دانلود پس از خرید محصول:

 • – شماتیک مدار و تشریح کارکرد مدار
 • – طرح مدار چاپی (PCB) در اندازه واقعی با راهنمای نصب قطعات
 • – راهنمای سیم کشی و تنظیم مدار
 • – لیست قطعات
 • – فایل PCB آلتیوم
۴ comments

توجه به استاندارد UL  و عبارت محافظ اضافه ولتاژ گذرا

هنگام خرید محافظ برق اطمینان حاصل کنید که محصول در آزمایشگاه های مختلف تست شده باشد. به استاندارد UL 1449 نیز روی دستگاه دقت کنید.(استاندارد UL 1449 ویژه دستگاههای محافظ برقی است)  برچسب محافظ اضافه ولتاژ گذرا نیز نشانگر رعایت این استاندارد در دستگاه خواهد بود.

این را هم بخوانید:
اصول تلویزیون رنگی - بررسی و تحلیل تلویزیون رنگی مولتی سیستم و گسترده پارس پرن

بررسی میزان جذب انرژی محافظ

میزان جذب انرژی همان ولتاژی است که توسط دستگاه قبل از قطع برق و هدر رفت آن قابل جذب است و می تواند وسایل الکتریکی را برای مدتی تغذیه کند. میزان جذب انرژی دستگاه به صورت ایده آل باید بین ۶ تا ۷۰۰ ژول و بالاتر باشد.

زمان تأخیر در وصل

زمان تأخیر در وصل برای دستگاههای گوناگون متفاوت است. مثلا زمان مناسب برای تلویزیون و کامپیوتر حدود ۲ دقیقه ؛ و برای یخچال حدود ۵ دقیقه است. معمولاً مورد استفاده محافظ برق روی بدنه آن و جعبه محصول درج می شود.

حصول اطمینان از گارانتی دستگاه

شرکت های محافظ برق تمام دستگاه هایی که قرار است به این محافظ متصل شوند را گارانتی می کنند. بنابراین محافظ برق با ضمانت خریداری کنید.

مطالعه جزییات مندرج بر بسته بندی

به اطلاعات درج شده روی بسته بندی و دستگاه دقت کنید. برای خرید دستگاه محافظ برق تنها به نام کمپانی یا قدرت دستگاه بسنده نکنید. به علاوه همیشه گران ترین محافظ بهترین نوع برای برطرف کردن نیاز شما نیست.

فاکتورهای دیگری که می توان در زمان انتخاب و خرید محافظ برق در نظر گرفت

از آن جایی که قطع ناگهانی جریان برق می تواند قاتل سخت افزار سیستم کامپیوتر و سایر دستگاه های شما باشد، ممکن است فاکتور های سلیقه ای دیگری مثل خاموش و روشن شدن خودکار محافظ برق، کنترل از راه دور آن یا حالت آماده به کار ( Standby ) برای شما مطرح باشد که می توانید از فروشنده راهنمایی های لازم را بخواهید. همچنین شاید برای عده ای موارد زیر هم اهمیت داشته باشد:

 • طراحی ظاهری زیبا و مناسب محیط های مدرن یا کلاسیک
 • طراحی انعطاف‌پذیر و قابلیت تغییر شکل ظاهری در چندراهی
 • امکان اتصال به شبکه‌های کامپیوتری بی سیم جهت کنترل و قطع و وصل کردن جریان برق

نکات ایمنی در استفاده از محافظ برق

یکی از اشتباهات متداول کاربران در استفاده از محافظ برق و چند راهی، اتصال یک چند راهی به چندراهی یا محافظ برق دیگر می باشد. این اتصال اصطلاحاً Daisy Chained یا اتصال زنجیروار (خطی) نامیده می شود. این کار می تواند منجر به جرقه زنی و آتش سوزی و خطرات بعدی شود؛ بنابراین از وصل کردن چندراهی به محافظ برق که امکان اتصال همزمان چندین دستگاه دیگر به محافظ را فراهم می کند خودداری کرده و برای سایر دستگاه ها محافظ برق دیگری خریداری کنید.

آیا شما هم تجربه ای در این زمینه دارید؟

در بخش دیدگاههای همین مطلب تجربه خود را مطرح کنید.

موفق و پیروز باشید…

منابع: انزل وب، زومیت

نوشته های مشابه

51 دیدگاه در “انتخاب و خرید محافظ برق و نحوه صحیح استفاده از آن

 1. رضوی گفت:

  سلام واقعا سایت جذابی دارید متشکرم از مطالب با ارزش شما

  1. سلام. ممنون انجام وظیفه است.

 2. عبدالله گفت:

  باسلام وخسته نباشید از خداوند متعال خواهان موفقیت شما بدلیل تلاش برای پیشبرد علمی کشورمان را خواستارم یا علی

  1. سلام. ممنون انجام وظیفه است.

 3. zohreh گفت:

  سلام ممنون از مطالب خوبتون، یه سوال داشتم آیا از محافظ هایی که مخصوص وسایل پر مصرف هست میشه برای شارژ گوشی و تبلت استفاده کرد؟

  1. سلام. محافظ برای شارژ؟
   منظورتونو درست نفهمیدم

 4. جواد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید
  خواستم بدونم اگر تلویزیون ال ای دی که محافظ برق داشته .آیا قطع شدن برق شهری باعث آسیب رساندن به تلویزیون میشه ؟با اینکه محافظ برق داشته .ممنون از پاسختون.

  1. سلام. کار محافظ برق تأخیر در اتصال برق به مصرف کننده جهت جلوگیری از تأثیر نوسانات برق بر روی مصرف کننده هست تا به اون آسیبی نرسه. بنابراین قطع برق آسیبی به مصرف کننده نمی زنه.

 5. سمعک نامرئی گفت:

  سلام.مطالب سایت عالیه.ممنون از سایت مفید شما.موفق باشید.

 6. ابوالفضل گفت:

  سلام سید جان ممنون از مطالب مفیدتون! خیلی به دردم خورد! این را هم عرض کنم که من به سادات ارادت ویژه دارم. خداوند هم چند دوست سید به بنده عنایت فرمود.

 7. آموزش وردپرس گفت:

  سلام
  به خاطر مطالب خوبی که در سایت تان قرار می دهید از شما متشکرم

  1. سلام. ممنون. انجام وظیفه است.

 8. Z.k گفت:

  سلام
  محافظی که مخصوص یخچال است آیا میتوان از پریزهای دیگرش برای لپ تاپ یا کامپیوتر استفاده کرد؟؟

  1. سلام. بله میشه. در حقیقت تنها تفاوت محافظ یخچال با محافظ کامپیوتر در مدت زمان تأخیر در وصل برق خروجی هست.

   1. محمد گفت:

    با سلام و تشکر محافظ های یخچال و لوازم صوتی و تصویری تفاوت دیگری هم دارند.
    محافظ های یخچال در صورت بیشتر شدن جریان از یک حد مشخص خروجی را قطع می کنند اما محافظ کامپیوتر فقط ولتاژ را کنترل می کند

    1. سلام. همه ی محافظ های یخچال این قابلیت رو ندارند.

 9. Behnam گفت:

  سلام.من ۲۰میلیون دادم کامپیوتر .برقمون اینقد نوسان داره وهی قطع میشه با ترس استفاده می کنم محافظ خوب برای کامپیوتر میشناسین.مرسی

  1. سلام. محافظ های برند سارا کیفیت خوبی دارند.

 10. امید گفت:

  سلام . ممنون بابت مطالب خوب و مفیدتون . پاینده باشید

 11. منوری گفت:

  سلام،من برای تلویزیون ال ای دی محافظ باخ الکترونیک خریدم،درمورد استانداردul و همچنین جذب انرژی هیچی روش ننوشته،برچسب محافظ اضافه ولتاژ هم نداره فقط مهر استانداردداره،برای گارانتی هم فقط مهر فروشگاه رو جعبه اش خورده،حالا سوالم اینه می تونم ازین محافظ استفاده کنم یاپسش بدم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟سوال دومم اینه می تونم شارژر گوشیم رو به محافظ تلویزیون وصل کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. سلام. اکثر محافظ های تولید داخل استانداردهای ذکر شده در این مطلب رو ندارند؛ اما مارکهای زیر معتبر و دارای کیفیت خوبی هستند.
   سارا
   پارت الکتریک
   فاراتل
   گلدن الکترونیک
   میکرو مکس
   کنترل

   1. منوری گفت:

    ممنون از راهنماییتون.

 12. منوری گفت:

  برای یخچال فریزر چه محافظی بهتره بگیرم که قیمتش هم مناسب باشه استاندارد وکیفیتش هم خوب باشه؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  1. توی نظر قبل پاسخ داده شد.

 13. احسان گفت:

  سلام یه محافظ خریدم که فقط بعد از ۸ ثانیه چراغ سبزش روشن میشه و به برق وصل میشه برای تلویزیون خوب هست یا نه؟ چه کنم؟ ممنون

  1. سلام. زمان ۸ ثانیه برای کاربردهای خانگی از نظر بنده کمه و حداقل ۱۵ تا ۲۰ ثانیه باید باشه. اما اگر بتونید برد رو مهندسی معکوس کنید می شه زمان تاخیر رو افزایش داد. به هر حال اگر توی مشخصات محصول زمان تاخیر همین ۸ ثانیه درج شده که به طراحی مدار برمی گرده. در غیر این صورت مدار محافظ ایراد داره و باید تعویض کنید.

 14. امیر گفت:

  سلام. از اینکه اطلاعات مفیدی در سایت در زمینه خرید محافظ ارایه کردید سپاسگزارم. متاسفانه بنده هم درگیر نوسانات برق در محل زندگی هستم بطوریکه چندین بار وسایل برقی بویژه جارو برقی و موبایلم سوخته بنطر شما چه محافظی برای استفاده در آشپزخانه جهت لوازم چرخ گوشت و آبمیوه گیری و جاروبرقی مناسب است. با تشکر

  1. سلام. ممنون انجام وظیفه است. توی پاسخ نظر قبلی برندهای مطرح رو عنوان کردم.

 15. علی گفت:

  سلام با تشکر از مطالبتون .اگر به محافظی که جریان خروجی ۱۰ آمپری داره .وسایلی با مجموع مصرف بالاتر بزنی محافظ میسوزه؟

  1. سلام. بله می سوزه. برای این کار از محافظ های با جریان بالاتر استفاده کنید.

 16. فریبرز گفت:

  سلام و خسته نباشید
  اگه محافظی تهیه کنیم آمپرش ۱۲یا بالاتر باشه میتوان برای تلوزیون ، رسیور، سندبار، مودم، پلی استیشن استفاده کرد ،آمپر محافظ باید چند باشه، ممنونم از راهنمایتون.

  1. سلام. بله میشه استفاده کرد. نکته مهم اینجا فقط بحث هزینه هست. وقتی که میشه برای استفاده های معمولی از محافظ های معمولی ۱۰ آمپری استفاده کرد، پس دلیلی برای هزینه بیشتر و خرید محافظ مثلا ۳۰ آمپری وجود نداره.

 17. داود گفت:

  سلام وقت بخیر،ایا از محافظ صوتی تصویری میشه برای لباسشویی استفاده کرد؟

  1. سلام. جریان این محافظ‌ها برای استفاده در لباس‌شویی کم هست و بهتره از محافظ با جریان بیشتر مثل محافظ کولرگازی استفاده کنید.

 18. عماد گفت:

  باسلام آیااستفاده ازمحافظ برق پای کنتورخوبه وکل وسایل راپوشش میده وچه برندباچه آمپری برامنزل معمولی خوبه ممنون.

  1. سلام. گزینه مناسبی هست. برند های معرفی توی بازار هست. مثل سارا، کنترل و …

 19. افشین گفت:

  درود خدمت شما
  واسه گیم سنتر،
  چه محافظی از لحاظ تاخیر و آمپر و برند و… مناسبه؟
  دست گاه ها ps4 و Xbox one و تلوزیون و VR هستن

  1. سلام. محافظ کامپیوتر بگیرید و برای هر سیستم یکی جداگانه استفاده کنید. محافظ های سارا، کنترل، سلام. ارم ترونیک و از این قبیل همه خوب هستند.

 20. لک زائی گفت:

  سلام ایا از محافظ برقی که دارای خروجی ۷۰۰۰VA بوده وبرروی ان نوشته شده مخصوص اسپیلت و کولر گازی، میشود از دو خروجی ان برای پکیج و ماشین لباسشویی استفاده کرد؟

  1. سلام. اگه جریان یا توان مصرف کننده کمتر یا مساوی مقدار ذکر شده باشه امکان پذیره.

 21. محمود گفت:

  سلام
  وقت بخیر
  من برای تلویزیون محافظ پارس کنترل گرفتم
  و برای یخچال ساید محافظ نگار آزمایش آنالوگ گرفتم
  اما همسایمون میگفت دیجیتال بهتره
  میخواستم بدونم نظر شما چیه

  1. سلام. وقت بخیر.
   منظورشون از دیجیتال چیه؟ اگر اینه که ولتاژ رو به صورت دیجیتال نمایش بده فقط هزینه اضافی هست. چون همه‌ی محافظ‌های بازار از مدار آنالوگ استفاده می‌کنند و بعضی برندها یک نمایشگر دیجیتال هم بهش اضافه می‌کنند.
   اما اگه منظورشون برد میکروکنترلری هست بله بهتره؛ و البته هزینه پرداختی شما هم خیلی بالاتر خواهد بود.

 22. ابوالفضل گفت:

  سلام وقت بخیر از سایت خوبتون افتخار میکنم.
  در ارتباط با محافظ مایکروویو جایی اطلاعاتی ندیدم. محافظش باید چه مشخصاتی داشته باشه و پیشنهاد شما چییه در این مورد. چی بخرم چون تحت این عنوان محافظی ندیدم.
  مزید تشکر

  1. سلام. به نظر بنده می تونید از محافظ یخچال استفاده کنید.

 23. سعید گفت:

  سلام از یک محافظ میشه همزمان هم برای تی وی و یخچال استفاده کرد یا خیر؟

  1. سلام. نه این کار رو نکنید. مگر اینکه محافظ کلی توی ورودی برق ساختمان باشه که برای حفاظت عمومی وسایل استفاده می‌شه.

 24. z گفت:

  سلام
  اگر من محافظ یخچال پارت بخرم می توانم برای ماشین لباسشویی و ظرفشویی و تلویزیون استفاده کنم؟

  1. سلام. بستگی به جریان محافظ داره. برای ماشین لباس شویی بهتره از محافظ با توان بالاتر استفاده کنید.

 25. علی گفت:

  سلام و تشکر از سایت خوبتان . چند سوال داشتم :
  آیا لازمه که هر شب محافظ را خاموش کرد ؟
  کابل لپ تاپ رو هر موقع وصل میکنم یک جرقه میزنه ، دلیلش چی هست ؟
  یکی از محافظ برق هام چند وقتی هست که به محظ روشن کردن تمامی وسایل متصل به برق میکند اما چراق هنوز سبز نشده ، چرا ؟

  1. سلام. ممنون.
   ۱- برای وسایلی مثل تلویزیون و کامپیوترو از این قبیل بله بهتره خاموش بشه. هم به دلیل مصرف برق و هم به دلیل اینکه در حالت استندبای هم ممکنه عمر دستگاهها کوتاهتر بشه.
   ۲- مشکل خاصی نیست. جیان اولیه برای راه اندازی آداپتور سوئیچینگ هست. این بخاطر جریانی هست که خازنها برای شارژ اولیه می کشند.
   ۳- رله خروجی خراب است. به احتمال خیلی زیاد پلاتین ها در اثر جرقه زدن به هم چسبیدند. یا در اثر اضافه بار حالت اولیه خود رو از دست دادند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *