آموزش تعمیر

تست انواع دیود – آشنایی با انواع دیودها و نحوه آزمایش آنها

تست انواع دیود

در دو مقاله قبل روشهای تست انواع مقاومت و تست انواع خازن را فرا گرفتید. در ادامه این مقالات، در این مقاله به تست انواع دیود توسط مولتی متر خواهیم پرداخت.

با ما همراه باشید…

در ابتدا این نکته را یادآور می شویم که تست قطعات روی مدار و تست قطعات خارج از مدار باهم متفاوت است بنابراین همیشه این نکته را به خاطر داشته باشید.

تست دیود معمولی

این دیودها از جنس سیلسیوم ( سیلیکون ) بوده و در کاربردهای متفاوت، قابلیت عبور جریانهای مختلفی را دارند. ساده ترین نوع آن دیود 1N4148 می باشد که ظاهر آن مانند دیودهای زنر شیشه ای کم وات می باشد؛ و یا دیودهای 1N4001 که در یکسوسازی فرکانس پائین بیشترین کاربرد را دارند( منابع تغذیه نیم موج، تمام موج و پل ).

برای تست این دیودها به طریق زیر عمل نمایید:

بهتر است قبل از تست دیود آن را از مدار خارج کنید؛ چون ممکن است المانهای دیگر مدار در نتایج تأثیر بگذارد.

به طور کلی ساده ترین روش تست دیود آن است که سیمهای مولتی متر را به دو سر دیود وصل می کنیم؛ اگر در این حالت جریان را از خود عبور داد، دیود در گرایش مستقیم است.

سپس جای سیمها را عوض می کنیم. در این حالت دیود در گرایش معکوس قرار دارد و نباید هیچ جریانی را عبور دهد. اگر در دو حالت گرایش مستقیم و گرایش معکوس ، دیود هیچ جریانی عبور ندهد یا اتصال کوتاه باشد، معیوب است و باید تعویض شود.

نکته: در مولتی متر های دیجیتال ، در صورت سالم بودن دیود، در گرایش مستقیم معمولا عددی بین 300 تا 600 و در گرایش معکوس Open نشان داده می شود. اگر 0 یا Short نمایش داده شود، دیود اتصال کوتاه است.

 

برای مشاهده چگونگی تست دیود با اهمتر مقاله تست قطعات خارج از مدار را ببینید.

تست دیود زنر

تست دیود زنر با مولتی متر شبیه تست دیود معمولی است؛ اما برای تست ولتاژ شکست آن باید یک مقاومت 1K اهم را با آن سری کرده و در گرایش معکوس با منبع تغذیه ای که ولتاژ خروجی آن بشتر از ولتاژ شکست زنر باشد موازی کنید. اکنون ولتاژ دو سر دیود زنر را اندازه می گیریم. اگر در ولتاژ قرائت شده در حدود ولتاژ درج شده روی زنر باشد، دیود سالم است.

نکته: با روش فوق می توان ولتاژ شکست دیود های زنری که ولتاژ شکست آن نا مشخص است را تشخیص داد. فقط باید یک منبع تغذیه متغیر داشته باشیم و کم کم ولتاژ را زیاد کنیم تا به ولتاژ شکست زنر برسیم.

تست دیود نوری ( Led )

قبل از هرچیز باید این را بدانید که قرار دادن دیودهای Led در مدارات الکترونیکی بدون مقاومت کنترل جریان ، باعث خواهد شد که طول عمر LED کمتر شده و ممکن است به دیگر قسمتهای مدار نیز صدمه وارد نماید.

میزان مصرف جریان یک Led از ۱۰ الی ۲۰ میلی آمپر است و برای استفاده دائمی از یک Led در مدار، باید مقاومت کنترل جریان آن را بر اساس این مقدار مصرف محاسبه کنید. در ضمن ولتاژ مورد نیاز یک Led بستگی به رنگ نور آن از 1/7 الی 2/2 ولت متفاوت است.

نکته: چون Led یک دیود است باید به عنوان دیود در مدارات مورد استفاده قرار گیرد؛ و هیچ وقت دیود را در مدار به عنوان مصرف کننده در نظر نداشته باشید. البته هیچ مدار بسته ای بدون مصرف کننده نمی شود.

بهترین روش تست LED قرار دادن آن در گرایش مستقیم و سری گردن آن با مقاومت مورد نیاز آن است. در این حالت اگر LED روشن شود سالم است. LED در گرایش معکوس نباید روشن شود.

تست انواع دیود های دیگر مشابه روش های گفته شده است و نیازی به تکرار آنها نمی باشد.

موفق و پیروز باشید…

منبع: گوگل

نوشته های مشابه

2 دیدگاه در “تست انواع دیود – آشنایی با انواع دیودها و نحوه آزمایش آنها

  1. ایوب گفت:

    سلام
    باتشکر از زحمات شما.لطفا کتاب های بیشتری رو از گروهefymag بزارید

دیدگاهتان را بنویسید